W maju w sklepach za zakupy płaciliśmy średnio 16% więcej – wynika z monitoringu blisko 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych. Mocno drożeje olej, pieczywo i mięso.
Kolejny miesiąc z dwucyfrowym wzrostem
Jak wykazał cykliczny raport pt. "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, w maju br. na rynku było drożej średnio o 16,7% niż rok wcześniej.
To już kolejny miesiąc, w którym Polacy płacą za podstawowe zakupy więcej. Przypomnijmy, że w marcu wzrost cen względem poprzedniego roku wyniósł ponad 15%. Natomiast w kwietniu – blisko 21% r/r.
Jak zauważa dr Tomasz Kopyściański z WSB we Wrocławiu, ostatnio dynamika wzrostu cen w skali roku była nieco mniejsza niż dwa miesiące temu, patrząc na to rok do roku. Niestety jest to głównie efektem tego, że w ub.r. w sklepach było drożej w maju niż w kwietniu.
Które kategorie odnotowały największy wzrost cen w maju?
Na 12 monitorowanych kategorii w maju po raz kolejny w skali roku najmocniej poszły w górę artykuły tłuszczowe – średnio o 54,8%. Wśród nich znowu najbardziej zdrożał olej – o 57,9%. Po nim znalazło się masło z podwyżką o 52,7%. Tłuszcze są liderem wzrostu cen już od kilku miesięcy. Przykładowo w marcu olej był droższy rok do roku o blisko 54%, z kolei w kwietniu – o 54,9%. Zdaniem dr Huberta Gąsińskiego, obecnie dodatkowo wpływa na nią wojna w Ukrainie.
Karma dla psów droższa o ponad 60%. Za pieczywo płacimy 30% więcej
W ścisłej czołówce drożyzny znajdują się też tzw. inne produkty z podwyżką o 36,9% r/r. W tej grupie towarów karma dla psów średnio zdrożała o 61,8%, a dla kotów – o 14,8% r/r. Natomiast pieluchy dla dzieci zanotowały wzrost o 17,6% r/r.
Natomiast na trzecim miejscu w zestawieniu najbardziej drożejących kategorii znalazło się pieczywo. Poszło w górę średnio o 29,9% rdr.
Ceny mięsa w górę. Czym spowodowane są wzrosty?
Dalej w rankingu widać kolejne, mocne dwucyfrowe wzrosty w skali roku. Na czwartej pozycji znalazło się mięso, które średnio zdrożało o 26,8% r/r, w tym:
- wołowina skoczyła o 36%,
- drób podrożał o 25,1%,
- wieprzowina stała się droższa o 12,7%.
Dr Tomasz Kopyściański zauważa, że drożejące mięso jest spowodowane przede wszystkim przez silne wzrosty kosztów produkcji, w tym pasz.
Za mąkę płacimy blisko 50% więcej niż rok temu
Na piątym miejscu jest nabiał, który średnio zdrożał o 24,1% r/r. Dalej w rankingu są produkty sypkie ze wzrostem o 22,4% r/r.
Ostatnio najmocniej w górę poszła mąka, bo o 47,7%. Cukier podrożał o 41,5%, a makaron – o 30,7%. Z kolei sól średnio potaniała o 9,8%. Za nim są używki – 13,4%, a także dodatki spożywcze – 11,8% r/r.
Najmniejsze wzrosty w kategoriach, do których "nie dociera" wojna
Ze wszystkich badanych kategorii najmniej zdrożała rok do roku chemia gospodarcza – średnio o 4,9%. Niewielki wzrost r/r. zanotowały napoje – o 7,6%, a także warzywa – średnio o 9,2%.
Spośród 12 monitorowanych kategorii aż 11 wyżej wymienionych zdrożało r/r. Natomiast w kwietniu wszystkie były na plusie. W maju z kolei potaniały jedynie owoce – średnio o 6,4%.
W raporcie "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych łącznie zestawiono ze sobą blisko 24 tys. cen z prawie 40 tys. placówek należących do 63 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie, działające w 16 województwach, dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry.
Źródło: MondayNews
Fot. mat. własne redakcji