O tym, że wieprzowina jest źródłem cennych mikro- i makroskładników wie każdy. Jednak od lat czerwonemu mięsu przypisywano także szkodliwość dla zdrowia, a nawet przestrzegano przed jego jedzeniem. Czy słusznie? Na to pytanie odpowiada najnowszy raport Związku Polskie Mięso – Wieprzowina – Nowa Perspektywa.
Wyniki analiz rzucają wiele światła na kwestie związane z rzekomą szkodliwością wieprzowiny dla zdrowia. W raporcie przedstawiono obszerny przegląd badań na temat wpływu mięsa wieprzowego na zdrowie. Okazuje się, że w odpowiednich ilościach wieprzowina nie jest szkodliwa dla zdrowia, a jest wręcz bardzo ważnym składnikiem zróżnicowanej, zbilansowanej diety. Autorzy analizy przypominają jednak o konieczności zróżnicowanej diety bogatej nie tylko w białko zwierzęce, ale i roślinne oraz o zachowaniu odpowiedniego stylu życia.
Czy wieprzowina powoduje raka?
W analizie omówione zostały badania, opublikowane w 2020 roku w Annals of Internal Medicine przez międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem Mi Ah Han z Chosun University w Korei Południowej. Badania oparte były na meta-analizie tzw. badań kohortowych, obejmujących ponad 6 mln uczestników. Analizowano wpływ mięsa czerwonego na powstawanie chorób nowotworowych (przełyku, żołądka, jelita grubego, trzustki, piersi, prostaty) i śmiertelność z ich powodu. Badania te nie potwierdziły jednoznacznie szkodliwości mięsa czerwonego. Pokazały, że nie można udowodnić takiego związku.
Raport przywołuje również ciekawe badania amerykańskiego naukowca – dr habilitowanej Shalene H. McNeill, opublikowane w 2014 roku. Pokazują one jak na przestrzeni blisko 40 lat zmieniała się dieta Amerykanów. W tym czasie wzrosła ilość kalorii z 2057 kcal do 2674 kcal. Co ważne spożycie mięsa w tym czasie utrzymało się na względnie stałym poziomie. Wzrosła z kolei konsumpcja rafinowanych zbóż i cukrów oraz tłuszczów dodawanych do żywności, co nie jest pozytywnym zjawiskiem z perspektywy zdrowego żywienia.
Pełny raport dostępny jest na stronie: https://perspektywy-wieprzowiny.pl/