Duży gracz wykorzystał zużyte opakowania po żywności do stworzenia... samochodu. Taki jest efekt

Duży gracz wykorzystał zużyte opakowania po żywności do stworzenia... samochodu. Taki jest efekt

Fiat wykorzystał materiały pochodzące z recyklingu opakowań po żywności płynnej w najnowszym modelu samochodu Grande Panda. Znajdziemy je między innymi w konsoli środkowej, desce rozdzielczej i panelach drzwiowych. 

Recyklingowane materiały w samochodach

Do stworzenia poszczególnych elementów nowego modelu samochodu Fiat wykorzystał materiał pochodzący z opakowań aseptycznych do żywności płynnej, podobnych do tych, które widujemy w sklepach wśród kartonów na mleko czy napoje. Było to możliwie dzięki produkowanemu przez firmę Lapo Compound kompozytowi na bazie PolyAl, które jest połączeniem polimerów i aluminium, odzyskiwanych podczas recyklingu opakowań po żywności płynnej.

Fiat wybrał ten materiał m.in. ze względu na połyskujący efekt – wynikający z zawartości aluminium – oraz możliwość idealnego dopasowania konkretnego odcienia koloru niebieskiego.

Samochodowa marka przygotowuje się w ten sposób do proponowanych przez Komisję Europejską zmian, które zakładałyby, że 25% tworzyw sztucznych używanych w pojazdach powinno pochodzić z recyklingu.

Poza zastosowaniami w motoryzacji, Lapo Compound prowadzi również testy wykorzystania kompozytu Lapolen Ecotek na bazie polyAl w produkcji mebli ogrodowych oraz posadzek przemysłowych.


foto: mat. prasowe