Kwiecień upłynął w branży hotelarskiej pod znakiem świąt wielkanocnych i majówki. Zgodnie z ankietą, którą wśród ponad 100 hoteli, przeprowadziła Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego w tym czasie średnie obłożenie było wyższe niż przed rokiem, a obiekty wypoczynkowe wyraźnie wygrały z biznesowymi. Nie brakowało hoteli, które w długi weekend majowy osiągnęły frekwencję przekraczającą 90%.
Kwiecień w hotelach. Nowe dane
W kwietniu wskaźniki obłożenia w ankietowanych hotelach nie tylko były wyższe od uzyskanych rok temu, ale także poprawiły się względem wyników marcowych. W porównaniu miesiąc do miesiąca udział hoteli z najniższą frekwencją (poniżej 30%) zmniejszył się o 1 punkt procentowy (p.p.), a tych z obłożeniem powyżej 50% zwiększył o 6 p.p.
Z kolei w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku, 47% obiektów zanotowało wyższe obłożenie, 36% odczuło pogorszenie frekwencji, a 17% uzyskało obłożenie na tych samych poziomach.
Dokładne dane dotyczące obłożenia w ankietowanych hotelach w kwietniu 2025 wyglądają następująco:
- obłożenie poniżej 30% zanotowano w 15% hoteli
- obłożenie powyżej 50% zanotowano w 47% hoteli, w tym obłożenie powyżej 70% dotyczyło 20% z nich
To był wypoczynkowy miesiąc
Sytuacja różniła się oczywiście w zależności od grupy hoteli. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego podzieliła je na biznesowe i wypoczynkowe. W kwietniu lepiej radziły sobie te drugie.
W grupie hoteli biznesowych nieco ponad połowa (52%) uzyskała obłożenie powyżej 50%. Frekwencji 30% nie osiągnęło 13% hoteli. Grupa "środka" z obłożeniem w zakresie 30-50% stanowiła 56%.
Obiekty wypoczynkowe uzyskały wskaźniki lepsze niż w marcu, ale dalekie od satysfakcjonujących: 27% zapełniło się więcej niż w połowie (6 p.p. więcej). Hoteli, które zanotowały frekwencję poniżej 30%, było 18%. Najliczniejszą grupę stanowiły obiekty "środka" z udziałem 55%.
Wielkanoc w hotelach
Dla całej grupy hoteli uczestniczących w ankiecie, 21% nie przekroczyło obłożenia 30% w wydłużony weekend w święta wielkanocne (18-21 kwietnia). Do tego należy dodać 31% obiektów, które w ogóle nie sprzedawały oferty świątecznej. Obiektów, które uzyskały frekwencję powyżej 50% było 43%, w tym 29% hoteli wypełniło się więcej niż w 70%.
Hotele biznesowe w czasie świąt wypadły wyraźnie gorzej niż wypoczynkowe. 56% nie sprzedawała oferty, a obłożenie poniżej 30% zanotowało 29% obiektów. Hoteli zapełnionych w więcej niż połowie było tylko 10%. Natomiast obiekty wypoczynkowe uzyskały dużo lepsze wskaźniki. Wśród ankietowanych nie było takich, które nie sprzedawały oferty, 9% nie przekroczyło obłożenia 30 proc. Obiektów zapełnionych w ponad połowie było 91%.
Majówka z dobrymi wynikami
W weekend majowy (w dniach 30 kwietnia-4 maja) wśród całej grupy hoteli uczestniczących w ankiecie tylko 9% nie przekroczyło obłożenia 30%. Do tego należy dodać 23% obiektów, które w ogóle nie sprzedawały oferty na ten okres. Obiektów, które uzyskały frekwencję powyżej 50% było blisko 2/3 (65%), w tym 52% hoteli wypełniło się więcej niż w 70%., a 1/4 osiągnęła frekwencję powyżej 90%.
Hotele biznesowe uzyskały w okresie majówki umiarkowanie dobre wyniki. 46% nie sprzedawała oferty, a obłożenie poniżej 30% zanotowało 8% obiektów. Hoteli zapełnionych w więcej niż połowie było 40%.
Obiekty wypoczynkowe zanotowały oczywiście wyraźnie lepsze wyniki. Wśród ankietowanych nie było hoteli, które nie sprzedawały oferty, ale również nie było obiektów nie tylko takich, których obłożenie wyniosło poniżej 30%, ale nawet poniżej 50%. Obiektów zapełnionych powyżej 70% było 82%, a 55% osiągnęła frekwencję powyżej 90%.
Źródło danych: Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, ankieta wśród 106 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach przeprowadzona w dniach 5-9 maja br.
foto: stockadobe(bignai)