Według najnowszego raportu "Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce", opublikowanego przez firmę doradczą Newmark Polska, w pierwszym kwartale 2025 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce przekroczyły 35 mln mkw.
Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce w 2025 roku
Na koniec pierwszego kwartału 2025 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce przekroczyły 35 mln mkw., notując przyrost w ujęciu rocznym o niecałe 8%.
Dolny Śląsk – z ponad 5,25 mln mkw. magazynów – wyprzedził Polskę Centralną, zajmując trzecie miejsce w gronie największych rynków regionalnych. Istniejące magazyny oferują już prawie 3 mln mkw. – to najwyższy wolumen powierzchni dostępnej do wynajęcia w historii polskiego rynku. Współczynnik pustostanów odnotował tylko nieznaczny wzrost w ujęciu rocznym – o 0,3 p.p.
Nowa podaż w okresie od początku stycznia do końca marca br. wyniosła ok. 679 700 mkw., co stanowi wzrost o 34% w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale spadek o ponad 20% w stosunku do pierwszego kwartału 2024 r. Prawie połowa tego wolumenu przypadła na Dolny Śląsk, który wyprzedził Polskę Centralną pod względem wielkości zasobów powierzchni magazynowo-przemysłowej, awansując na trzecie miejsce wśród największych regionalnych rynków w Polsce.
Aktywność deweloperów systematycznie spowalnia z kwartału na kwartał
Na koniec marca 2025 r. w budowie pozostawało niecałe 1,4 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej, tj. o 21,8% mniej niż w czwartym kwartale 2024 r. i prawie 41% mniej niż w analogicznym okresie w 2024 r. Jest to najniższy kwartalny wolumen powierzchni będącej w budowie od trzeciego kwartału 2019 r.
Tylko w trzech województwach (mazowieckim, śląskim i łódzkim) powstawało ponad 250 000 mkw. w każdym, natomiast w pozostałych – niecałe 100 000 mkw. W okresie od stycznia do końca marca deweloperzy rozpoczęli budowę prawie 310 000 mkw. powierzchni magazynowej, z czego 70% stanowiły inwestycje rozpoczęte na Mazowszu.
Łącznie prawie 80% realizowanych inwestycji magazynowych w Polsce przypada na sześć największych regionów naszego kraju (Warszawę i okolice, Górny Śląsk, Dolny Śląsk, Polskę Centralną, Wielkopolskę i Trójmiasto).
Całkowity wolumen powierzchni wynajętej w pierwszym kwartale 2025 r. wyniósł prawie 1,11 mln mkw., co oznacza wzrost o ponad 16% rok do roku, ale spadek o 45,1% kwartał do kwartału. Średni poziom aktywności najemców w pierwszym kwartale w ostatnich pięciu latach nie przekraczał 1,3 mln mkw. Wielkość popytu odnotowanego w pierwszym kwartale 2025 roku pozwala przypuszczać, że zainteresowanie najemców wynajmem powierzchni magazynowej utrzyma się na stabilnym poziomie w całym 2025 r., w którym wolumen podpisanych umów prawdopodobnie przekroczy 5 mln mkw.
W strukturze transakcji zawartych w pierwszym kwartale 2025 r. dominowały renegocjacje (57%). Nowe umowy stanowiły 36% całkowitego popytu, a pozostałe 7% przypadło na ekspansje.
8,5% powierzchni bez najemcy
Na koniec marca bieżącego roku udział powierzchni niewynajętej w całkowitych zasobach wyniósł 8,5%, co oznacza wzrost o 1,0 p.p. kwartał do kwartału i o 0,3 p.p. w ujęciu rocznym.
Dostępność powierzchni magazynowo-przemysłowej w istniejących budynkach systematycznie rośnie i na koniec pierwszego kwartału wyniosła prawie 3 mln mkw. – to najwyższy poziom pustostanów w historii polskiego rynku. Dla porównania inwestycje będące w trakcie realizacji oferują do wynajęcia 565 500 mkw., co stanowi nieco ponad 41% całkowitego wolumenu powierzchni w budowie.
Czynsz za powierzchnie magazynowe w pierwszym kwartale 2025 roku
"Czynsze za najlepsze powierzchnie magazynowe i przemysłowe na głównych rynkach pozostają na względnie stabilnym poziomie" – mówi Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa, lider ds. ESG, Newmark Polska.
Jak informuje ekspertka, na koniec marca 2025 r. najwyższe stawki odnotowano w Warszawie (strefa I), a także w województwie śląskim, pomorskim i małopolskim.
Co więcej, dużym zainteresowaniem najemców nadal cieszą się magazyny zrównoważone oraz obiekty umożliwiające firmom optymalizację zarówno kosztów, jak i wynajmowanej powierzchni. "Czynsze wywoławcze w tego typu magazynach utrzymują się na wyższym poziomie, przy jednocześnie stosunkowo ograniczonych pakietach zachęt oferowanych najemcom" – dodaje ekspertka.
foto: stockadobe(bernardbodo)