Ceny podstawowych zakupów w sklepach w kwietniu 2025 roku były wyższe o 5,6% względem analogicznego okresu rok wcześniej – wskazują autorzy najnowszej edycji badania "Indeks cen w sklepach detalicznych". W tym czasie wzrost ceny odnotowano w przypadku 16 spośród 17 analizowanych kategorii produktowych. Wahały się one od 1,4 do nawet 14,8% na plusie w perspektywie rok do roku.
Ceny w sklepach – kwiecień 2025
Analiza autorstwa UCE Research i Uniwersytetu ESB Merito pokazuje średnią wartość cenową ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku w ramach 17 kategorii. Łącznie zestawiono ze sobą blisko 94 tys. cen detalicznych z ponad 44 tys. sklepów należących do 61 sieci handlowych.
W porównaniu do marca, kiedy ceny poszły w górę o 6,7% rok do roku, dynamika w kwietniu nieco wyhamowała. Zdaniem ekspertów wpłynęły na to z jednej strony spadek popytu konsumenckiego, a z drugiej – zwiększona liczba promocji przed Wielkanocą.
Z raportu wynika, że w kwietniu na 17 monitorowanych kategorii tylko jedna zanotowała w perspektywie rok do roku spadek ceny (-2,8%). Pozostałe były na plusie (od 1,4% do 14,8% rok do roku). Podobnie sytuacja wyglądała w marcu. Wtedy jednak maksymalny wzrost ceny w przypadku jednej z kategorii wynosił 16,6% rok do roku.
Które produkty teraz drożeją?
Na pierwszej pozycji w rankingu drożyzny ponownie (jak miesiąc i dwa miesiące temu) znalazły się artykuły tłuszczowe (masło, margaryna, olej itd.) ze średnim wzrostem na poziomie 14,8% rok do roku (w marcu – 16,6%). Odnotować należy, że kwietniowy odczyt wskazuje na spadek dynamiki wzrostu. Warto też zauważyć, że samo masło cały czas drożeje i to dalej dwucyfrowo w perspektywie rok do roku.
Drugie miejsce w tabeli zajęły (tak samo jak w marcu) owoce ze średnim wzrostem ceny na poziomie 12,4% rok do roku (w marcu – 13,6% rok do roku). Czemu owoce drożeją? "Kluczowe są problemy podażowe, będące konsekwencją słabych krajowych zbiorów w ub.r. Niewiele lepiej wygląda sytuacja owoców importowanych. Zmiany klimatyczne i choroby niszczące szereg upraw cytrusów w różnych częściach świata istotnie przekładają się na wysokie ceny owoców w sklepach detalicznych" – wyjaśnia dr Tomasz Kopyściański.
Na trzeciej pozycji są tym razem używki (kawa, herbata, alkohole itd.) z podwyżką o 9,8% rok do roku (w marcu wzrost o 2,8% rok do roku i jedno z najniższych miejsc w tabeli). Czwarte miejsce przypadło w kwietniowym badaniu słodyczom i deserom, które rok do roku podrożały o 8,5%. Pierwszą piątkę drożyzny zamyka nabiał ze wzrostem na poziomie 7,8% rok do roku.
Zaraz za TOP5 w zestawieniu są takie kategorie, jak ryby, mięso, pieczywo i wędliny z podwyżkami rdr. odpowiednio o 7,6% (poprzednio – o 5,8%), 7,2% (5,6%), 6,7% (7,1%) i 6,2% (wcześniej 5,5%). Dalej znajdują się warzywa ze wzrostem rdr. na poziomie 4,3% (w marcu – 8,6%), art. dla dzieci – 3,2% (2,5%), a także dodatki spożywcze (np. ketchupy, majonezy i musztardy) – 3,1% (poprzednio 1,1%). Pod koniec tabeli widać produkty sypkie (cukier, mąka, sól itd.) z podwyżką rdr. o 2,9% (miesiąc wcześniej był ujemny wynik -1,2%), chemię gospodarczą – 2,7% (poprzednio wzrost o 1,2%), środki higieny osobistej – 1,9% (5,8%), jak również napoje bezalkoholowe – 1,4% (w marcu było to 12,9%).
Źródło danych: UCE Research, Uniwersytet WSB Merito, "Indeks cen w sklepach detalicznych", kwiecień 2025
foto: mat. redakcji