KE zdecydowała ws. ptasiej grypy w Polsce. Krajowe rozwiązania będą wystarczające

KE zdecydowała ws. ptasiej grypy w Polsce. Krajowe rozwiązania będą wystarczające

Komisja Europejska wycofuje się z planów nałożenia na Polskę unijnych restrykcji związanych z występującymi ogniskami ptasiej grypy. O decyzji tej poinformowała rzecznika unijnego organu, Eva Hrnczirzova. Zamiast tego w dwóch województwach zaczną obowiązywać zasady ustalone na poziomie krajowym.

KE zmienia zdanie. Krajowe rozwiązania wystarczające

Polska branża drobiarska zjednoczyła się w obliczu sugerowanego przez Komisję Europejską (KE) rozwiązania zaradczego wobec pojawiających się w Polsce zakażeń wirusem grypy ptaków (HPAI). Restrykcje miałyby między innymi obejmować zakaz rozpoczynania kolejnych cykli hodowli przez co najmniej 30 dni od momentu wygaszenia ogniska choroby.

We wtorek 15 kwietnia o rozwagę w tej sprawie zaapelowało do unijnego organu ponad 100 podmiotów związanych z krajowym rynkiem. Jeszcze tego samego dnia, po spotkaniu z branżą, Komisja Europejska wycofała się ze swoich planów.

Rzeczniczka Eva Hrnczirzova poinformowała o tym, że KE "przyjęła do wiadomości" zaproponowane przez Polskę środki zaradcze, które mają być wdrożone na terenie dwóch województw – Mazowsza i Wielkopolski. Jednocześnie przedstawicielka KE przekazała, że w związku z powyższym, na ten moment nie zostaną wdrożone restrykcje z poziomu unijnego. 

Co zaproponowała Polska w związku z ptasią grypą?

Polska przedstawi proponowane środki zaradcze drogą oficjalną. Na ten moment wiemy, że będzie to "dedykowana lista metod walki z HPAI, również skutecznych, choć niegodzących tak radykalnie w polską branżę drobiarską", nad którą debatowali podczas ostatniego spotkania przedstawiciele branży drobiarskiej z reprezentantami rządu, w tym – ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim, sekretarzem stanu Jackiem Czerniakiem oraz głównym lekarzem weterynarii Krzysztofem Jażdżewskim. 

"Podczas spotkania w MRiRW prezes Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej Dariusz Goszczyński zaprezentował przygotowaną przez sektor drobiarski propozycję krajowych rozwiązań, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa HPAI, a tym samym zapobieżenie ewentualnemu wprowadzeniu restrykcji przez Komisję Europejską. Szczegółowej analizie poddano każdą z proponowanych metod oraz omówiono jej znaczenie w kontekście oczekiwań branży, możliwości legislacyjnych i realnego znaczenia w walce z HPAI" – przekazał resort.

Zgodnie z danymi resortu rolnictwa, na dzień 15 kwietnia 2025 roku w Polsce potwierdzonych było 79 ognisk grypy ptaków w stadach komercyjnych, co jest najwyższą liczbą zakażeń w całej Unii Europejskiej (dla porównania: Węgry – 72 ogniska, Włochy – 21, Niemcy – 9, Bułgaria – 6; sumarycznie w całej UE w bieżącym roku potwierdzono 202 ogniska choroby).


foto:stockadobe(chayakorn)

 

Reklama