Polacy coraz chętniej sięgają po zamienniki produktów odzwierzęcych. Według Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej, wartość rynku roślinnego w naszym kraju przekroczyła już ponad miliard złotych, a po uwzględnieniu sprzedaży w kanałach HoReCa, e-commerce i sklepach specjalistycznych wyniosła ona w 2023 roku nawet 1,465 miliarda złotych.
Najchętniej wybieranymi produktami są zamienniki nabiału – według danych Nielsen IQ stanowią one ponad połowę całkowitej sprzedaży, a wartość tej kategorii od lipca 2023 do czerwca 2024 osiągnęła 657,3 miliona złotych. To o blisko 9% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego i aż o ponad jedną czwartą więcej niż w okresie lipiec 2021 – czerwiec 2022.
Wege wybory motywowane ciekawością
Dieta wegańska i dieta wegetariańska to sposoby odżywiania, które stale zyskują nowych zwolenników. Co motywuje Polki i Polaków do sięgnięcia po roślinne opcje? Okazuje się, że chęć sięgnięcia po nowe smaki i produkty to jedna z głównych motywacji do zakupu roślinnych alternatyw – ale nie jedyna.
Choć według danych PZPŻR blisko połowa Polaków (47%) próbuje roślinnych wersji nabiału z ciekawości, to blisko co 7. ankietowany kupuje je w trosce o zdrowie. Z kolei dla blisko co 10. konsumenta wybór wegetariańskich zamienników mięsa to sposób na urozmaicenie diety.
Wraz z potrzebami konsumentów zmienia się także rynek handlowy oraz gastronomiczny. Wegańskie produkty w supermarketach zajmują coraz więcej miejsca. Restauracje natomiast coraz częściej aktualizują swoje oferty, by klienci mogli wybierać spośród wegetariańskich i wegańskich opcji. Na przykład Sodexo Polska zamierza do 2025 roku zwiększyć udział dań roślinnych w menu do jednej trzeciej. Jak przyznaje Marcin Grabiwoda, firma obserwuje stały wzrost zainteresowania opcjami wegańskimi w ofercie. "(...) udział opcji bezmięsnych w zestawach wybieranych przez odwiedzających nasze lokale wzrósł o kilka punktów procentowych rok do roku" – informuje dyrektor.
Liczy sie także cena i...
Cena i smak – to główne elementy, które mogą prędko zniechęcić konsumentów do spróbowania wege opcji. Jeśli chodzi o smak – według danych PZPŻR, niezadowolenie w tym obszarze to bariera dla co trzeciej osoby rezygnującej z alternatyw roślinnych. Z kolei niemal 40% badanych uważa, że cena roślinnych alternatyw jest zbyt wysoka, aby je kupować. Potwierdzają to również dane zebrane przez Sodexo.
"Nasze dane z 2024 r. także pokazują, że cena jest kluczowym czynnikiem podczas zakupów. Wpływa ona na wybory ponad trzech czwartych osób niestawiających na zrównoważoną dietę i niezdecydowanych, rzadziej zaś na postawę osób dbających o swój jadłospis. Pokazuje to, że ograniczeniem są nie tylko nasze nawyki, a zwiększenie przystępnych cenowo opcji roślinnych mogłoby zmniejszyć nasze spożycie mięsa" – przyznaje Marcin Grabiwoda.
źródło danych: Sodexo
foto: mat. redakcji