Skala tegorocznych zakupów w sklepach internetowych jest imponująca. Shoper, firma zapewniająca oprogramowanie do sklepów internetowych, sprawdziła, że w sam Black Friday klienci składali średnio 2,3 zamówienia na sekundę.
Co ciekawe, nie kupujemy już tylko w piątek, a coraz śmielej rozkładamy zakupy na cały tydzień, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszego dnia promocji.
Black Week - kiedy Polacy kupują najwięcej?
Shoper przeanalizował sprzedaż w obsługowanych sklepach internetowych według dni tygodnia, mierzona liczbą transakcji.
Poniedziałek poprzedzający Black Friday ma coraz większy udział w Black Week – w tym roku osiągnął poziom 14,9% wartości sprzedaży z całego tygodnia odnotowując najwyższą dynamikę wzrostu rok do roku spośród wszystkich dni tygodnia.
Trzy dni dominujące pod względem liczby transakcji to piątek (18,4% udziału GMV sklepów internetowych Shoper w Black Week), niedziela (16%) i czwartek (15,6%).
Pod względem popularności branż tegoroczny Black Week nie przyniósł rewolucyjnych zmian. Tradycyjnie prym wiodły kategorie takie jak: Dom i Ogród, Ubrania oraz Zdrowie i Uroda.
Co ciekawe, najniższą dynamikę wzrostu w liczbie transakcji, względem roku poprzedniego miał właśnie Black Friday, co tylko potwierdza rozłożenie sprzedaży na inne dni Black Week.
Z kolei najwyższy wzrost liczby transakcji sklepy internetowe Shoper odnotowały w czwartek (przed Black Friday).
Coraz większą popularność zyskuje również Cyber Monday, który nie jest już tylko dodatkiem do Black Week, ale stanowi ważny punkt w kalendarzu zakupowym Polaków.
Co skutecznie zwiększyło sprzedaż w Black Week?
Kluczowym elementem sukcesu w Black Week pozostają skuteczne kampanie marketingowe. W tym roku ważną rolę odegrały płatne kampanie na Facebooku, które przyciągnęły do sklepów internetowych Shoper więcej klientów niż w poprzednich latach.
Klienci najczęściej trafiali na strony sklepów poprzez wyszukiwania organiczne w Google (efekt dobrze przemyślanego pozycjonowania), płatne kampanie Google Ads, bezpośrednie wejścia na strony sklepów, a także zaangażowanie generowane przez posty na Facebooku.
Wszystkie te działania razem wzięte pokazują, jak ważne jest kompleksowe podejście do promocji.
Fot.: mat. prasowe