Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie kaucyjnym. Co dalej?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie kaucyjnym. Co dalej?

21 listopada br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która przesuwa datę startu systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy – z 1 stycznia na 1 października 2025 roku. Decyzję poparło 240 posłanek i posłów, przeciw było 19, a 184 osoby wstrzymały się od głosu. Nowela, poza przesunięciem startu powszechnego systemu kaucyjnego, wprowadza także kilka innych zmian. 

Nowy (stary) system kaucyjny. Co zmieni nowelizacja ustawy?

Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadza zmiany mające na celu poprawę działania przyszłego systemu kaucyjnego. Przewiduje m.in. utworzenie co najmniej jednego stacjonarnego punktu odbioru opakowań w każdej gminie, zamknięcie obiegu kaucji w całym łańcuchu dystrybucji celem zapobiegania nadużyciom i harmonizację oznakowania opakowań, które będą oznaczone jednolitym logotypem systemu kaucyjnego. Wiemy już także, że w skład opakowań objętych systemem nie wejdą opakowania po mleku i produktach mlecznych. 

Jednak zmianą w ramach nowelizacji, która w ostatnich tygodniach rozgrzewała opinię publiczną, jest nowy termin wejścia w życie systemu kaucyjnego. Decyzję w tej sprawie podjął pod koniec października 2024 roku Premier Donal Tusk. "Jestem przekonany, że 1 października będziemy dużo lepiej do tego przygotowani" – wyjaśniał wtedy Premier.

Nowelizacja ustawy wprowadzającej system kaucyjny w Polsce zakłada, że ten zacznie obowiązywać od 1 października 2024 roku, a więc dziewięć miesięcy później niż pierwsze wersja dokumentu. Ustawa uwzględniająca obok zmiany terminu szereg innych poprawek została teraz skierowana do Senatu i wymaga podpisu prezydenta najpóźniej na 21 dni przed końcem roku.

Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, określił decyzję Sejmu jako krok w kierunku naprawy systemu kaucyjnego. Podkreślił, że uwzględniono wiele poprawek zgłoszonych przez organizacje branżowe, takie jak Polska Federacja Producentów Żywności czy Krajowa Izba Gospodarcza "Przemysł Rozlewniczy". Wskazał również, że kluczowa była współpraca ministerstw, posłów oraz przedstawicieli branży spożywczej.

Teraz nowelizacja czeka na rozpatrzenie przez Senat, a czasu jest niewiele. Przyjęcie ustawy do końca roku jest konieczne, by przygotowania do wdrożenia systemu mogły ruszyć zgodnie z nowym harmonogramem. 


foto: mat. redakcji

Reklama