Najnowsze wyniki GUS dotyczące obrotów towarowych handlu zagranicznego pokazały, że wartość polskiego eksportu od stycznia do września br. wyniosła 1 122,7 mld PLN i była niższa o 7,7% w ujęciu rocznym. Analitycy Akcenty zauważają, że na te wyniki znaczący wpływ mają problemy naszego największego partnera handlowego.
Kilkuprocentowy spadek eksportu do Niemiec przełożył się na nieco mniejszy udział tego kraju w strukturze odbiorców polskiego eksportu (do 27% z 28,1% rok temu). Dla polskich eksporterów współpracujących głównie z Niemcami może to oznaczać trudniejsze warunki i słabnący popyt, dlatego warto postawić na większą dywersyfikację geograficzną eksportu.
Z kolei Niemcy – jak zauważa Radosław Jarema – którzy są naszym największym partnerem handlowym, zmagają się obecnie z wyzwaniami w stabilizowaniu swojej gospodarki. "W ostatnich latach eksport do Niemiec był ważnym czynnikiem stabilizującym dynamikę polskiego handlu zagranicznego, dzięki względnie stałemu popytowi na polskie produkty. Obecne trudności w niemieckiej gospodarce, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym, zaczynają jednak wywierać coraz silniejszy wpływ na nasz eksport, a przez to również na polską gospodarkę" – przyznaje ekspert.
Eksport: mniej zamówień z Niemiec
W okresie styczeń-wrzesień 2024 r. wartość eksportu towarowego wyniosła 1 122,7 mld PLN, co oznacza spadek o 7,7% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 r. – wynika z najnowszych danych GUS. Najważniejszym partnerem handlowym Polski pozostają Niemcy, odpowiadające za 27% całego eksportu, co stanowi 303,5 mld PLN. Oznacza to, że co czwarta złotówka z eksportu pochodzi właśnie z tego kraju. Na drugim miejscu uplasowała się Francja z wynikiem 69,1 mld PLN, co stanowi 6,2% polskiego eksportu, a trzecie miejsce zajmują Czechy z eksportem o wartości 69 mld PLN (6,1%).
W pierwszej dziesiątce krajów, do których Polska w 2024 roku eksportowała najwięcej, znalazły się również: Wielka Brytania (59,9 mld PLN), Holandia (51,7 mld PLN), Włochy (51,2 mld PLN), Ukraina (40,3 mld PLN), USA (37,3 mld PLN), Hiszpania (32,7 mld PLN) oraz Słowacja (29,5 mld PLN). Łączne obroty z tymi dziesięcioma krajami stanowiły 66,2% polskiego eksportu są niższe w porównaniu do wyniku za trzy pierwsze kwartały 2023 roku (66,4%).
Import: coraz więcej amerykańskich produktów w Polsce
Wartość importu w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku wyniosła 1 109,7 mld EUR. W porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku notujemy spadek o 5,7%. Najwięcej importowaliśmy z Niemiec – 19,5% całkowitego importu towarów do Polski, co przekłada się na kwotę 216,7 mld PLN (dane dot. importu wg kraju pochodzenia). Na drugim miejscu znalazły się Chiny z wynikiem 156,9 mld PLN, co stanowi 14,1% importu, a trzecie miejsce zajmują Stany Zjednoczone z importem o wartości 55,8 mld PLN (5%).
źródło: informacja prasowa
foto: mat.