Łączna powierzchnia nieruchomości handlowych w Polsce na koniec czerwca 2024 roku opiewała już na 17,3 mln mkw. W tym czasie niemal 4 mln mkw. zajmowały parki handlowe i tzw. centra convenience, które odpowiadają już za 26% rynku. Zdaniem ekspertów ich udział będzie rósł.
Powierzchnia parków handlowych w Polsce rośnie
W okresie od 2018 roku do końca czerwca 2024 roku parki handlowe i centra convenience stanowiły 59% nowej powierzchni handlowej. Na tym jednak nie koniec. Jak prognozują JLL i Trei Real Estate Poland w raporcie "Parki handlowe i centra convenience w Polsce" – w całym 2024 roku podaż nowej powierzchni parków handlowych prawdopodobnie osiągnie kolejny rekord i według prognoz przekroczy poziom 400 tys. mkw. GLA, potwierdzając wiodącą pozycję tego formatu na polskim rynku retail.
Tylko w pierwszym półroczu 2024 roku otwarto łącznie 22 parki handlowe, zlokalizowane w różnych częściach kraju. Ponadto na koniec czerwca 2024 roku w Polsce powstawało kolejne 365 300 mkw. (GLA) w ramach analizowanych formatów.
W tych miastach powstaje ich najwięcej
44% spośród znajdujących się na koniec czerwca 2024 roku w budowie powierzchni parków handlowych zlokalizowanych jest w miejscowościach o liczbie mieszkańców poniżej 100 000. Jak zauważa Jacek Wesołowski z Trei Real Estate Poland, jednym z powodów dynamicznego rozwoju formatu parków handlowych w mniejszych miejscowościach jest większa dostępność atrakcyjnych gruntów. "W największych miastach są one z reguły przeznaczane na inwestycje mieszkaniowe" – wyjaśnia.
Największe braki w dostępie do nowoczesnej oferty handlowej obserwowane są w miastach o populacji 5 tys. – 15 tys. mieszkańców. W Polsce aktualnie jest około 350 takich miejscowości, które zamieszkuje ponad 3 mln ludzi. Liczby te potwierdzają duże perspektywy rozwoju, jakie stoją przed formatem parków handlowych i centrów convenience.
foto: Vendo Park w Skarżysku-Kamiennej (mat. prasowe)