"Pij mleko, będziesz wielki" – to hasło kampanii społecznej zna chyba każdy. Miało ono zachęcić konsumentów do zwiększonej konsumpcji mleka, które – według ówczesnej opinii – jest bardzo zdrowe, stanowiąc cenne źródło wartości odżywczych. Na rynku dostępne są jego dwa warianty: mleko UHT oraz pasteryzowane, które różnią się od siebie metodą obróbki cieplnej, stosowanej w celu zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom. Czym jest jednak mleko UHT i czy jest zdrowe? Odpowiedź znajdziecie w artykule.
Spis treści:
- Czym jest mleko UHT (Ultra High Temperature) – jak powstaje?
- Czy mleko UHT można pić bez gotowania?
- Czy mleko UHT jest zdrowe?
- Czy mleko UHT jest mniej zdrowe?
- Czy mleko UHT trzeba gotować?
- Czy proces UHT zmienia smak mleka?
- Wady i zalety mleka UHT
- Mleko UHT – właściwości odżywcze
- Jak przechowywać mleko UHT?
- Podsumowanie
Czym jest mleko UHT (Ultra High Temperature) – jak powstaje?
Mleko jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany czy liczne witaminy i minerały. Niestety, tak pełnowartościowe składniki są również doskonałą pożywką dla niepożądanych organizmów – do zanieczyszczenia dochodzi zazwyczaj w trakcie udoju lub tuż po nim. Aby zapewnić konsumentom jak największe bezpieczeństwo i poziom higieny w mleku, a także przedłużyć świeżość i trwałość tego napoju, poddawane jest ono obróbce cieplnej: pasteryzacji lub sterylizacji metodą UHT (Ultra High Temperature).
"Mleko jest podatne na zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Liczba drobnoustrojów w mleku surowym w 30ºC nie może przekraczać 100 000/cm3, a w mleku bezpośrednio przed procesem przetwórczym 300 000/cm3 [Rozporządzenie 853/2004/WE]. Należy je poddać zabiegom utrwalającym (na przykład obróbka termiczna). (...) Sterylizacja polega na poddaniu mleka działaniu temperatury powyżej 100ºC w czasie, który gwarantuje całkowite zniszczenie wegetatywnych form wszystkich drobnoustrojów oraz przetrwalników. Sterylizacja momentalna (UHT) to ogrzewanie mleka w t = 130-150ºC w ciągu 2–10 s i szybkie schłodzenie do t = 20ºC. Ogólna liczba drobnoustrojów w takim mleku jest < 1/cm3" – wyjaśniają autorki artykułu "Badanie świeżości mleka UHT przechowywanego w warunkach chłodniczych po codziennym otwieraniu opakowania" (Szpakowska M., Tymoszuk E., Zeszyty Naukowe [196], 2011).
Proces sterylizacji mleka metodą UHT pozwala uzyskać produkt, który jest niemal całkowicie wolny od niepożądanej mikroflory bakteryjnej, co czyni go zdrowym i gotowym do spożycia. Oprócz tego omówiony proces sprawia, że mleko UHT przez długo czas pozostaje świeże i trwałe. Nic więc dziwnego, że kategoria stale się powiększa. W ofercie kolejnych producentów znaleźć możemy już także mleko bez laktozy UHT.
Czy mleko UHT można pić bez gotowania?
Mleko UHT można pić bez gotowania – dzięki wcześniejszemu procesowi sterylizacji jest ono niemal w 100% pozbawione szkodliwych bakterii. Bez problemu można je więc pić nawet bezpośrednio z kartonu. Podgrzanie czy ugotowanie mleka UHT nie jest więc koniecznością, a jedynie opcją dla tych, którzy wolą ten napój na ciepło lub chcą z niego przyrządzić inne danie – na przykład budyń.
Czy mleko UHT jest zdrowe?
Jak już zostało wspomniane, mleko jest cennym źródłem składników odżywczych. Zawiera biała, węglowodany, tłuszcze, a także minerały, takie jak wapń, cynk, fosfor, magnez, potas i jod. Oprócz tego w mleku UHT znajduje się wiele witamin, takich jak A, D czy K, a także te z grupy B. Wszystko to powoduje, że mleko UHT jest nie tylko zdrowe, ale także zalecane w codziennej diecie.
Warto także przypomnieć, że mleko UHT – dzięki procesom sterylizacji – jest wolne od wszelkich, niepożądanych drobnoustrojów, co czyni je bezpiecznym do spożycia, nawet prosto z kartonu.
Czy mleko UHT jest mniej zdrowe?
W różnych środowiskach krąży mit, że mleko UHT jest niezdrowe – wynika on z tego, że produkt ten poddawany jest obróbce cieplnej, więc wywołuje skojarzenia jakoby pod wpływem wysokiej temperatury mleko UHT traciło właściwości odżywcze. Nie jest to jednak prawda – proces sterylizacji powoduje jedynie niewielkie straty witamin i składników mineralnych.
Mleko UHT jest więc nie tylko smaczne i pełnowartościowe, ale także bezpieczne dla zdrowia spożywających je konsumentów.
Czy mleko UHT trzeba gotować?
Wszystko zależy od preferencji – mleko UHT można więc gotować lub nie. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dla zdrowia, to produkt nie wymaga gotowania: poddany wcześniej procesowi sterylizacji, jest niemal w całości pozbawiony wszelkich szkodliwych drobnoustrojów. Tak więc mleka UHT nie trzeba gotować – zarówno surowe, jak i ciepłe pełne jest składników odżywczych.
Czy proces UHT zmienia smak mleka?
Każda obróbka termiczna delikatnie zmienia smak produktów – nie inaczej jest z mlekiem UHT. Proces sterylizacji wpływa na niektóre składniki zawarte w produkcie, takie jak witaminy, białka czy związki mineralne – pod jego wpływem zmianie ulega także jakość sensoryczna.
Warto też zauważyć, że mleko pasteryzowane podlega obróbce cieplnej w niższej temperaturze niż UHT – z tego też powodu konsumenci tego pierwszego twierdzą, że smak surowego mleka UHT przypomina mleko pasteryzowane, które zostało lekko podgrzane. Taki posmak jest spowodowany uwolnieniu lotnych związków siarki z mleka serwatkowego oraz częściowej denaturacji białka serwatkowego, a rozkład witamin wynosi 5-10%. Należy też dodać, że podczas sterylizacji mleka UHT zawarta w nim laktoza przekształca się w latulozę – uznany za prebiotyk dwucukier.
Wady i zalety mleka UHT
Mleko uznawane jest za bardzo zdrowy, bogaty w składniki odżywcze produkt. Z tego też powodu polecany jest w codziennej diecie. Jak się okazuje mleko UHT jest zdrowsze od tego świeżego, kupowanego od lokalnych dostawców – jak już zostało zaznaczone wcześniej, taki produkt jest doskonałą pożywką dla niepożądanych mikroorganizmów.
Mleko UHT jest jednym z najczęściej wybieranych, ponieważ zyskuje podczas obróbki cieplnej – jakie są jednak jego wady i zalety?
- Zalety mleka UHT
"Z analizy rynku wynika, że konsumenci najchętniej spożywają mleko UHT znajdujące się w opakowaniach aseptycznych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach świata. Być może, że przyczyną jest dłuższa przydatność do spożycia tego mleka w porównaniu z mlekiem pasteryzowanym oraz możliwość przechowywania mleka UHT w temperaturze pokojowej, w zamkniętym opakowaniu przez dłuższy czas" – czytamy w badaniach opracowanych przez Marię Szpakowską i Elwirę Tymoszuk (2011).
Kolejną zaletą mleka UHT jest to, że mimo obróbki termicznej zawiera dużą ilość białka, wapnia i składników naturalnych – porównywalną do mleka naturalnego. Poza tym jest szeroko dostępne, a także atrakcyjne cenowo. Z uwagi na długi termin przydatności mleka UHT z powodzeniem można kupić jego większą ilość i nieotwarte przechowywać z zwykłej temperaturze.
- Wady mleka UHT
Mleko UHT ma zdecydowanie mniej wad niż zalet. Te jednak związane są – jak się można spodziewać – z obróbką termiczną w wysokiej temperaturze, której jest poddawane. Okazuje się bowiem, że podczas sterylizacji mleko UHT traci część witaminy C, witamin z grupy B, tiaminy i folianów. Warto jednak dodać, że tyle samo wartości odżywczych traci mleko naturalne po podgrzaniu.
Z mleka UHT nie da się także przyrządzić produktów fermentowanych, takich jak kefiry, maślanki czy sery. Po raz kolejny jest to spowodowane sterylizacją – w procesie dochodzi do unicestwienia nie tylko wszelkich niepożądanych bakterii, ale również tych, które są niezbędne do przygotowania wyżej wymienionych produktów.
Mleko UHT – właściwości odżywcze
Choć mleko jest źródłem wielu składników odżywczych, to cenione jest głównie z uwagi na wysoką zawartość wapnia. Poza tym produkt jest też bogaty w magnez, cynk, fosfor i potas, kobalt oraz miedź. Wszystkie te składniki sprawiają, że mleko ma silne właściwości alkalizujące, będąc przy okazji produktem niskokalorycznym i niskotłuszczowym. Mleko UHT jest też obfite w białko.
Dane opracowane przez WHO określają dzienne zapotrzebowanie osób dorosłych na wapń – wynosi ono 1000 mg na dobę, a powyżej 65. roku życia wzrasta do 1300 mg. Ten zawarty w mleku powinien zapewnić 20% dziennego zapotrzebowania na wapń: wynika z tego, że dorosła osoba powinna wypijać około 250 ml mleka dziennie.
Warto też wiedzieć, że w mleku UHT są także witaminy, m.in. A i D. Podgrzewanie go w wysokiej temperaturze nie sprawia jednak, że zawarte w nim białko, laktoza, tłuszcz, składniki mineralne i część witamin (witaminy B2, A, D) praktycznie pozostaje bez zmian.
Jak przechowywać mleko UHT?
Mleko UHT – z uwagi na proces sterylizacji – ma zdecydowanie dłuższy okres przydatności do spożycia niż w przypadku produktu naturalnego czy pasteryzowanego. Producenci mleka UHT podają, że po otwarciu należy je przechowywać w warunkach chłodniczych, to znaczy temperaturze 4-6º Celsjusza, przez maksymalnie dwa dni. Jeżeli zaś opakowanie mleka UHT pozostanie zamknięte, może stać w temperaturze pokojowej nawet kilka miesięcy.
Podsumowanie – co to mleko UHT?
Mleko UHT to produkt nie tylko smaczny, ale także zdrowy. Zgodnie z zaleceniami WHO dorosła osoba powinna wypijać 250 ml mleka dziennie – co zaspokaja około 20% zapotrzebowania na wapń. Poza tym mleko UHT – dzięki procesowi sterylizacji – ma wydłużony czas przechowywania zarówno po otwarciu, jak i przed. To oraz smak i właściwości zdrowotne sprawiają, że jest chętnie wybierane przez konsumentów.
foto: mat. redakcji