Krajowa Grupa Spożywcza S.A. po raz pierwszy w swojej historii sprzedała ponad milion ton cukru, potwierdzając pozycję lidera na rynku zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Do spółki należy siedem cukrowni w Polsce: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice. Wszystkie odpowiadają za znaczną część krajowej produkcji cukru – ok. 40 procent.
Słodki rekord Krajowej Grupy Spożywczej
Po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii działalności Krajowej Grupy Spożywczej sprzedaż w minionym roku gospodarczym przekroczyła milion ton cukru.
Spółka zrealizowała sprzedaż do 53 krajów, obsługując 715 klientów z całego świata.
Rekordowy wynik sprzedażowy jest efektem poprzedniej kampanii cukrowniczej 2023/2024, podczas której Krajowa Grupa Spożywcza po raz pierwszy w historii wyprodukowała w swoich siedmiu cukrowniach ponad milion ton cukru.
Spółka zakontraktowała ponad 7,2 mln ton buraków cukrowych, które były uprawiane na powierzchni 117 tys. hektarów, przy współpracy 13,1 tys. plantatorów.
Średni plon wyniósł blisko 62 tony z hektara, co mimo trudnych warunków atmosferycznych pozwoliło Krajowej Grupie Spożywczej osiągnąć znaczący rezultat.
Najlepsze wyniki uzyskano w rejonie cukrowni Malbork, gdzie plon przekroczył 73 tony z hektara, a najwyższą polaryzację (zawartość cukru w burakach) odnotowano w cukrowniach Dobrzelin i Krasnystaw - 16,9 proc.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. jest największym państwowym podmiotem w sektorze rolno-spożywczym w Polsce, a jej działalność opiera się w dużej mierze na współpracy z polskimi rolnikami.
Fot.: Adobe Stock/nortongo