Alko-tubki już wkrótce będą nielegalne. Rząd ze stanowczą zmianą

Alko-tubki już wkrótce będą nielegalne. Rząd ze stanowczą zmianą

Kontrowersje związane z wprowadzeniem do obrotu saszetek z alkoholem, czyli tzw. "alko-tubek", doczekały się rezultatów w postaci konkretnych działań rządu. Światło dzienne ujrzał dzisiaj projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie opakowań niektórych napojów spirytusowych. Sprawdzamy jakie zmiany uwzględniono w dokumencie.

Alkohol w tubkach? To będzie nielegalne

W piątek 4 października 2024 roku w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia, które odnosi się do opakowań napojów spirytusowych do 200 ml. Jak zaznaczono w dokumencie, mogą być one wprowadzane do obrotu "w opakowaniach w postaci butelki albo puszki", co stanowi bezpośrednie nawiązane do kontrowersji, które w ostatnich dniach wywołały alkoholowe tubki, czyli wysokoprocentowe trunki zamknięte w opakowaniach typu pouch. 

W projekcie rozporządzenia zaznaczono także, że napoje te "nie mogą budzić wątpliwości ani wprowadzać w błąd odnośnie do danych umożliwiających identyfikację środka spożywczego oraz odróżnienie go od innych środków spożywczych, w szczególności środków spożywczych przeznaczonych dla dzieci".

Podobnie jak w przypadku zapisu o rodzaju opakowania, tak również wyróżnienie różnic z produktami przeznaczonymi dla dzieci stanowi nawiązanie do afery. Największe kontrowersje związane z alko tubkami wywołał bowiem fakt, że produkt alkoholowy łudząco przypominał tubki z produktami dla dzieci. Producent alko-tubek jest także właścicielem marki Owolovo produkującej zdrowe przekąski w tubkach.

Afera związana z alko-tubkami przyspieszyła zmiany

Bezpośrednią przyczyną nowelizacji przepisów było pojawienie się na rynku alkoholu sprzedawanego w saszetkach. Opakowania te – jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia – przypominały produkty spożywcze dla dzieci, co mogło prowadzić do tragicznych pomyłek. W związku z rosnącymi obawami społecznymi oraz sygnałami organizacji zajmujących się problemem alkoholizmu, konieczne stało się zaostrzenie regulacji, aby uniemożliwić używanie takich niebezpiecznych form opakowań​.

Alkohol zapakowany w kolorowe tubki wywołał burzę. Producent zabrał głos

W uzasadnieniu zmian, ministerstwo podkreśla również, że łatwy dostęp do alkoholu w niewielkich, poręcznych opakowaniach jest jednym z istotnych czynników promujących spożycie alkoholu. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie tego zjawiska oraz zapewnienie, że opakowania nie będą wprowadzać konsumentów w błąd, co w szczególności odnosi się do dzieci, które mogą łatwo pomylić alkohol z przekąskami.

Opakowanie alkoholu – nowe przepisy

W związku z powyższym, projekt rozporządzenia zakłada dwie kluczowe zmiany: 

  1. wszystkie napoje spirytusowe w opakowaniach jednostkowych o nominalnej pojemności do 200 ml będą mogły być sprzedawane wyłącznie w formie butelek lub puszek
  2. opakowania te nie będą mogły swoim wyglądem wprowadzać w błąd co do zawartości, a ich design będzie musiał jednoznacznie wskazywać, że jest to produkt alkoholowy, przeznaczony wyłącznie dla dorosłych

Projekt znajduje się obecnie na etapie opiniowania, ale ministerstwo zaznacza, że termin na zgłaszanie uwag jest bardzo krótki – tylko trzy dni od opublikowania projektu. Jest to spowodowane pilną potrzebą ograniczenia dostępności produktów mogących stanowić zagrożenie, szczególnie dla dzieci​.

Resort zapowiedział także znaczące zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Prace nad projektem nowelizacji mają zakończyć się już w drugim tygodniu października.


foto: stockadobe(ColleenMichaels), Rządowe Centrum Legislacji (oprac.)

Reklama