Spółka "PolKa" otrzymała 10 czerwca zezwolenie od Ministerstwa Klimatu i Środowiska na prowadzenie systemu kaucyjnego. Zezwolenie to umożliwia stworzenie systemu dla wprowadzających na rynek napojów w opakowaniach objętych kaucją i zwrotu tej kaucji użytkownikowi końcowemu.
Po raz pierwszy resort klimatu wydał zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego w marcu 2024 roku, spółce Zwrotka. Natomiast "PolKa" jest na ten moment jedynym operatorem, który posiada zezwolenie na selektywną zbiórkę w ramach systemu kaucyjnego wszystkich trzech frakcji: puszki, plastikowe butelki i szklane butelki wielorazowe i to już od 1 stycznia 2025 r.
Operator systemu kaucyjnego
Mając świadomość olbrzymiej presji czasu i wyzwań operacyjnych, "PolKa" jeszcze przed uzyskaniem formalnej zgody na prowadzenie systemu kaucyjnego, poczyniła inwestycje i ostatnie miesiące poświęciła na projektowanie i wdrażanie procesów, które umożliwią start systemu w zaplanowanym ustawowo terminie 1 stycznia 2025.
Jeszcze w wakacje 2024 roku gotowa ma być platforma IT rejestracji dla wszystkich podmiotów zobowiązanych do udziału w systemie kaucyjnym. Jak komentuje prezes zarządu, pozostały czas spółka wykorzysta na testy.
System kaucyjny. Jakie będą kary?
Jak narzucił ustawodawca, już w pierwszym roku funkcjonowania systemu kaucyjnego trzeba będzie zebrać 77% z ok. 13 mld wprowadzanych na rynek opakowań i odpadów opakowaniowych. W przypadku nieosiągnięcia tego celu, producenci i operatorzy będą mieli obowiązek wnieść opłatę produktową.
Kary czekają również punkty sprzedaży, które nie dostosują się do wymogów prawa, czyli np. nie rozpoczną pobierania kaucji już 1 stycznia przyszłego roku lub, w przypadku sklepów o powierzchni powyżej 200 mkw., nie będą gotowe do zbiórki wszystkich opakowań objętych systemem. Kary administracyjne za niespełnienie obowiązków wyniosą od 10 000 do 500 000 zł.
Dziś pozwolenie na utworzenie operatora systemu kaucyjnego mają jedynie dwie spółki w Polsce, przy czym jedynie PolKa ma zezwolenie na zbiórkę trzech frakcji. Będą one uprawnione do działania jako podmioty reprezentujące przez kolejnych 10 lat.
foto: stockadobe(scharfsinn86)