W 2022 roku Danone zobowiązał się przeprowadzić audyt rolnictwa regeneratywnego we wszystkich gospodarstwach mlecznych, z którymi współpracuje. Firma zakończyła te działania pod koniec 2023 roku, wykazując, że 90% mleka jakie kupuje od rolników, pochodzi z gospodarstw w których obecne są te praktyki.
Praktyki regeneratywne w rolnictwie zyskują na znaczeniu w obliczu wyzwań takich jak zmiany klimatu, w tym coroczne skutki suszy, czy zła kondycji gleb. A zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego obecnemu i przyszłym pokoleniom nie będzie możliwe bez m.in. wody i gleby.
Producenci żywności wspierają rolnictwo
Jednym ze sposobów przeciwdziałania degradacji gleb jest wdrażanie praktyk regeneratywnych, czego ma świadomość coraz więcej producentów żywności, w tym Danone.
Firma Danone przeyznaje, że już teraz 79% współpracujących rolników stosuje praktyki regeneratywne, a 30% wdrożyło je na poziomie zaawansowanym.
Jednocześnie przeprowadzony audyt pokazał, że 90% mleka, jakie Danone kupuje od rolników na potrzeby wytwarzania produktów mlecznych w Polsce, pochodzi z gospodarstw, w których obecne są te praktyki.
Danone rozwija dobre praktyki
Tylko w ostatnim roku firma nawiązała współpracę z Fundacją Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra, w ramach której realizowany jest szereg działań edukacyjnych.
DANONE zobowiązał się także do przeprowadzenia projektów pilotażowych – m.in. w pięciu gospodarstwach wprowadzone zostaną rozwiązania, związane z poprawą stanu gleby, co jest realnym krokiem w drodze do neutralności klimatycznej tych gospodarstw.
Firma włączyła się także w projekt „Mleczarstwo w dobie zmian klimatu”, koordynowany przez Związek Polskich Przetwórców Mleka, koncentrujący się na potrzebach transformacji sektora mlecznego w kierunku rozwiązań przyszłości.
Rozszerzanie skali działań dotyczących rolnictwa regeneratywnego to także odpowiedź na konsekwencje zmian klimatu, które ponoszą konsumenci.
Fot.: Adobe Stock/alter_photo